3 skvelé tipy na výlet v okolí Kubínskej Hole

Dolný Kubín a jeho okolie nie je len rodným mestom P.O. Hviezdoslava či vstupnou bránou na Oravu. Celá táto malebná časť severozápadného Slovenska má viacero známych aj menej známych atrakcií i zákutí, ktoré by ste mali vidieť.

dolny-kubin-mestske-casti-pohlad
dolny-kubin-namestie-centrum-fontana

Mesto, ale aj celý okres Dolný Kubín, má strategickú polohu na Orave. Kedysi tade viedla historická jantárová cesta, dnes cez túto oblasť vedú významné európske trasy. Asi najväčšou výsadou tejto oblasti je práve príroda, ktorá poskytuje viaceré možnosti pre zimné aj letné aktivity. Vďaka Oravskej vrchovine máte vždy výhľad na krásne vrchy, v prípade turistiky priamo výhľad z nich. Cez celú oblasť sa vinie rieka Orava, na ktorej dokonca môžete zažiť dobrodružstvo na rafte s výhľadom na Oravský hrad. Samotný Dolný Kubín aj s okolím sa sčasti považuje za kultúrnu kolísku Slovenska, pretože sa tu narodila viacero významných básnikov a spisovateľov. Aj preto pri návšteve tohto kúta našej zeme uvidíte viacero sôch či pamätných tabúľ, pripomínajúcich najznámejšie osobnosti. Najstaršou pamiatkou je Kostol sv. Kataríny Alexandrijskej s vežou zo 14. Storočia, no známky osídlenia siahajú až do praveku.

Je teda jasné, že nedostatkom zaujímavých miest táto oblasť netrpí. Otázkou však je, čo určite nevynechať, kde sa ubytovať a ako si výlet naplánovať aj podľa ročného obdobia. Poďme si to vymenovať postupne.

lyziarske-stredisko-ski-park-kubinska-hola-lanovka
ski-park-kubinska-hola-svah

S blížiacou sa zimou sa väčšina Slovákov chystá na aktívny oddych na lyžiach. Keďže hornaté Slovensko poskytuje veľký výber lyžiarskych stredísk a zjazdoviek všetkého druhu, nie je úplne jednoduché rozhodnúť sa, kam na lyže. Skúste si teda predstaviť lyžovanie v krásnom oravskom prostredí s možnosťou viacerých aktivít popri tom. V lyžiarskom stredisku Kubínska Hoľa si užijete lyžovačku s výhľadom na deviatich zjazdovkách rôznych úrovní. Svoju zjazdovku si tu nájdu aj snowboardisti.

Využtie skvelé ubytovanie v blízkosti všetkých troch atrakcií v apartmáne Modern House Dolný Kubín 

oravsky-hrad-oravsky-podzamok-okolie-priroda
oravsky-hrad-region-orava

V srdci oravskej prírody sa týči aj jeden z najkrajších hradov na Slovensku. Aj preto by ste jeho návštevu mali brať za povinnosť. Pokiaľ máte čas na jesenný výlet, naskytne sa vám jedinečná príležitosť vidieť okolie hradu vo všetkých farbách okolitých stromov. Samotný hrad sa delí na Dolný, Stredný a Horný hrad, takže celková návšteva vám zaberie možno aj viac ako dve hodiny. Okrem histórie tohto výnimočného hradu v skale sa pri jeho prehliadke dozviete aj zaujímavosti o filmoch, ktoré sa tam natáčali. Prípadne hrad môžete navštíviť počas špeciálnych podujatí. Špeciálnym a strašidelným zážitkom môže byť napríklad večerná prehliadka pri svetle sviečok.

aqupark-v-dolnom-kubine
aquapark-aquarelax-dolny-kubin-bysterec-bazeny

Či už ste celý deň strávili objavovaním okolia, turistikou, alebo lyžovačkou, prípadne len hľadáte oddych po pracovnom týždni, relax vo vode pomôže vždy. V centre Dolného Kubína nájdete vodný svet vhodný pre šport aj pre uvoľnenie. AquaRelax je ideálny pre rodiny s deťmi. Kým rodičia oddychujú v 32 °C teplej vode s masážnymi tryskami, deti sa môžu zabávať na veľkej šmykľavke či toboganoch. Ak máte záujem skôr o aktívny oddych, centrum poskytuje aj plavecký bazén. Pre uvoľnenie svalov v areáli nájdete aj saunový svet a masáže.

Oficiálna stránka mesta Dolný Kubín

Pokiaľ ste Dolný Kubín a jeho hlavné atrakcie už navštívili, je načase objaviť menej aj viac skryté miesta v okolí. Ak máte radi históriu a k tomu menšiu túru, zaujme vás výlet na Likavský hrad a drevený kostolík v Leštinách. Pomerne blízko v okolí sú aj populárne prírodné lákadlá. Zrejme v každom ročnom období poteší výlet na Liptovskú Maru, ale aj menej známy Lúčanský vodopád. Nie tak ďaleko sa nachádza tiež termálny prameň v prírode, Kalameny.

Je už len na vás, čo všetko chcete na našom malom, ale rozmanitom území spoznať.

About Katarína Juhaszová

Rada píšem zaujímavé a pútavé články. Verím, že sa Vám budú páčiť a oceníte moju prácu zdieľaním.